Basaaltemperatuur//Mõõtmine

reede, 14. detsember 2018

Peale esimese raseduse peetumist hakkasin ma otsima võimalust kuidas oma keha paremini tundma õppida. Valikutes olid ov testid, vooluse hindamine ja Daysy viljakusmonitor. Kuna mu tsükkel oli ühest äärmusest teise, siis ei näinud ma ov testidel mitte mingisugust mõtet, seega, need kriipsutasin ma oma valikute seast kiiresti maha. Voolus üksi ei ole aga mingi näitaja, sest selle poole aasta jooksul sain ma näha, et seda ''viljakat'' voolust võib isegi paar päeva enne mensest tulla. Nii jäigi alles Daysy viljakusmonitor. Aga siin oli üks suur aga, kohe üldse ei tahtnud mu käsi tõusta maksma pea 300€ mingi julla eest, mida ma võib-olla heal juhul mõned kuud kasutan ja seejärel asi lihtsalt sahtlipõhja vedelema jääb. Nii ma olingi üsna nõutu ja tiksusin omasoodu edasi. Seda seniks kuni avastasin välismaisest foorumist basaaltemperatuuri mõõtmise (basal body temperature ehk BBT). Ja üllatus-üllatus, selle sama meetodi peale on üles ehitatud ka Daysy viljakusmonitor, ainus vahe on selles, et üks maksab 290€ ja teise jaoks saab digitaalse termomeetri alla 10€.

Näide 1: Minu veebruar 2018 tsükkel mille lõpus toimus katkemine. Ovulatsioon toimus CD13 ja luteaalfaas kestis 25 päeva ja kogu tsükli pikkus oli 38 päeva.

Selleks, et te võimalikult hea ülevaate BBT mõõtmisest ja toimimisest saaks, üritan ma võimalikult lihtsalt algul natukene naise tsüklist rääkida. Keskmine tsükli pikkus on 28 päeva aga üldjuhul loetakse normiks 24-35 päeva kestev tsükkel. Meie tsüklit reguleerivad hormoonid ning tsükkel koosneb kahest faasist (mõne jaoks kolmest, sest ta loeb ovulatsiooni toimumise ka faasiks). Esimeses faasis domineerib hormoon östrogeen ning munarakkude kasvatamisega tegeleb FSH. Seejärel tõuseb veres järsku LH hormoon mis annab munasarjale märku, et aeg on munarakk valla lasta ja tekib ovulatsioon. Peale ovulatsiooni algab teine faas ehk domineerima hakkab progesteroon. Progesteroon on hormoon mida hakkab tootma kollaskeha mis tekib vabanenud munaraku asemele. Progesteroon on rasedushormoon mis aitab rasedusel püsima jääda ning seal samas kasvatab emakas limaskesta. Progesterooni järsk tõus veres tõstab temperatuuri. Loodan, et saite midagi aru ka. Alati võib üle küsida kui ei saanud!

Esimeses faasis jäävad temperatuurid keskmiselt olenevalt naisest 36.0C-36.40C juurde. Teises faasis umbes 36.60C-37.10C. Nendesse temperatuuridesse ei tasu liiga kinni jääda, sest igal naisel on tulemus täiesti individuaalne. Mõnel ongi madalamad temperatuurid ja isegi teises faasis ei pruugi temperatuur üle 36.90C tõusta. Samas oleks üsna hea kui peale ovulatsiooni tõuseb temperatuur vähemalt minimaalselt 0.5C. Seda milliseks tsükkel ja temperatuurid kujunevad, saab naine ise basaali mõõtes teada, nii õpibki oma tsüklit paremini tundma.

Mida on vaja BBT mõõtmiseks?
 Digitaalset termomeetrit millel on kaks kohta peale koma!
 Äppi. Minu lemmik oli Fertility friend. Seda saab kasutada nii arvutis kui telefonis ning infot saab sinna kõvastiiii lisada. Lisaks arvutab see ise ovulatsiooni toimumise temperatuuride järgi välja. Telefonis sobivad veel kasutamiseks Flo ja OvuView, need arvutavad samuti BBT tabeli järgi ise ovulatsiooni välja.
 Kui äpid ei sobi, siis välja prinditud tabelit kuhu märkida igapäevaselt mõõdetud temperatuur.

Reeglid mida tuleb jälgida BBT mõõtmisel (vastasel juhul ei pruugi tulemused olla adekvaatsed)
BBT-d tuleb mõõta iga päev samal ajal! +/-15min. Mina mõõtsin igal hommikul kell 7.00. Algul on tüütu ärgata nädalavahetusel hommikul kell 7.00 aga sellega harjub ära ja magada saab alati edasi. Juba pool tundi hiljem võib temperatuur erineda 0.1C võrra, sellepärast ongi ääretult tähtis mõõta temperatuuri iga päev samal ajal!
BBT-d võib mõõta keele alt, vaginaalselt või anaalselt. Mina isiklikult soovitaksin mõõta vaginaalselt, sest sealt saab kätte kõige täpsema temperatuuri. Keele alt mõõtes on temperatuur alati madalam ja kergemini mõjutatavam. Juba suu lahti magades, muutub hommikune mõõtmise tulemus.
♥ Vaginaalselt mõõtes tuleb termomeetrit hoida nurga all ja umbes 2-3cm tupeavast sissepoole.
BBT-d tuleb mõõta hommikuti esimese asjana! Enne mõõtmist ei tohi voodist püsti tõusta ega wc-s käia, sest liikumine tõstab temperatuuri ja tulemus mis mõõtmisel tuleb, ei ole usaldusväärne.
Enne mõõtmist peab kindlasti olema vähemalt 4 tundi järjestikust und magatud.
♥ Termomeeter peab sama olema terve mõõtmise aja!

Mis BBT-d mõjutavad?
Stress. Mul oli märtsis meeletu stress ja kohe oli see tabeli alguses näha.
Haigused (nt. külmetus). Kui oled haigeks jäänud, siis üldiselt ei ole mõttet BBT-d edasi mõõta, sest tulemused ei ole õiged.
 Antibiootikumid ja mõned teised ravimid. Kui sulle on kirjutatud näiteks progesterooni, siis pole mõtet BBT-d mõõta, sest see mõjutab tulemusi ja loogiliselt ei ole see enam piisavalt pädev tegevus.
Liigne alkoholi tarvitamine.
Vähene uni.
Enne mõõtmist ringi liikumine.

Miks ja milleks mina soovitaksin BBT-d mõõta?
Ma ei soovita BBT-d mõõta põhjusel, et rasedust ära hoida, sest see pole piisavalt turvaline varjant, eriti nende naiste jaoks, kellel on tsükkel ebaregulaarne. Ilma kaitseta saaks tegelikult asjatada alles siis kui kui temperatuur on juba vähemalt neli päeva üleval olnud, sest siis on teada, et ovulatsioon oli ära ja rasestumine ei ole enam võimalik (munarakk on viljastumisvõimeline 12-24 tundi peale vabanemist ehk ovulatsiooni).

Samas on antud meetod väga informatiivne ja aitab naisel oma tsüklit paremini tundma õppida. Eriti toob see kasu nendele naistele kelle tsüklid on ebanormaalselt ebaregulaarsed (nagu mina!). Eelkõige saab pilgu pöörata luteaalfaasile, see on tsükli teine faas ja peab olema iga kuu ühe ja sama pikkusega. Keskmiselt 14 päeva aga normaalseks loetakse üldiselt 12-18 päeva. Kui luteaalfaas kõigub, siis võib arst kahtlustada progesterooni puudulikust ehk kollaskeha funktsioneerimise puudulikust. Seega on BBT mõõtmine tegelikult väga informatiivne nii sinu kui ka su arsti jaoks.

Temperatuur langeb päev enne mensese algust või mõni päev peale mensest. Päris nii ei tasu võtta, et temperatuur püsib 16 päeva ja ma nüüd olen kindlasti rase. Rasedusega tõesti temperatuur ei lange aga BBT ei ole nii pädev, et ennustada teise faasi järgi rasedust, eriti kui luteaalfaasiga esineb probleeme. Kuna foorumis on kohatud palju selliseid naisi kes arvavad, et kõrge basaal ennustab rasedust, siis panen siin südamele säilitada kainet mõistust. Teises faasis peavadki temperatuurid kõrged olema ja need üksinda ei näita rasedust!

Seega kokkuvõttes toob BBT mõõtmine kasu eelkõige naitele kellel on tsüklid ebaregulaarsed ning naistele kes üritavad rasestuda. Kui panna veel oma vahekorrad tabelisse kirja, siis hiljem saab infot analüüsida ja näeb ära kas oli üldse võimalus see tsükkel rasestuda või mitte.

Näide 2: Minu märts 2018 tsükkel. Kuu alguses olin ma meeletus stressis ja seetõttu on näha, et temperatuur hüppas üles-alla. See on nüüd see tsükkel mil ma pöördusin arsti juurde. 8. märtsil toimunud visiidil ütles arst, et ovulatsiooni ei tule, sest uh-s ei olnud mitte ühtegi munaraku alget. Ometigi 10 päeva hiljem tõusis temperatuur ja tekkis ovulatsioon. Tsükli üldine pikkus oli 41 päeva, ovulatsioon toimus CD30 ja luteaalfaas oli 11 päeva pikk.

Ma arvan, et mõõtmise koha pealt sain ma päris hea ja informatiivse postituse valmis kirjutatud. Aga ühe postituse tahan ma veel BBT-le pühendada ja seal ma lahkaksin juba seda, et kuidas teha ovulatsiooni toimumine graafiku alusel kindlaks ja mis on nn. ''implatation tip'' jne. Kui ma oleksin nendest ka siia kirjutama hakanud, siis oleks postitus liiiiiga pikk tulnud. Mulle niigi kirjutati kiri, et miks ma nii pikki postitusi kirjutan :D

SIIT leiab postituse kuidas ovulatsiooni graafikust määrata.

2 kommentaari

  1. Ma küll ei ütleks, et BBT ei tasuks kasutada, et rasedust vältida :)kui õigesti teha, siis tasub küll. Ise kasutasin BBT raseduse vältimiseks vägagi edukalt 2,5 aastat ja kui lõpuks otsustasime, et soovime oma esimest last, siis jäin rasedaks kohe esimese korraga. Nii et toimib küll, aga reegleid peab teadma-järgima. Või siis tõesti kulutama need paarsada eurot ja ostma Daysy, kes teeb terve töö sinu eest. Ise kasutan/kasutasin Kindarat (raseduse ajal lõpetasin BBT mõõtmise, sest see on ebavajalik). Good luck!

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Eks see ole siis palju ohutum kui tsüklis ei esine suuri kõikumisi. Mina isiklikult poleks julgenud seda kasutada raseduse ära hoidmiseks, sest ovulatsiooni ajad olid seinast seina ja kindlat mustrit enne ovulatsiooni välja ei joonistunud. Ja see on täiesti tõsi, et BBT-d mõõtes tuleb olla väga täpne, nii palju kuulnud neid jutte, et oh, ma tavaliselt mõõdan siis kui ärkan, sest vahet ju pole. Mis sest, et temp muutub iga poole tunni tagant kõrgemaks :D

      Kustuta