Basaaltemperatuur//Ovulatsiooni määramine

teisipäev, 8. jaanuar 2019

Kuidas basaaltemperatuuri mõõta? Sellest leiad postituse SIIT

Tegelikult ma tahtsin basaaltemperatuurist ühe pikema postituse kirjutada aga kuna ma sain kirja stiilis, et muidu on kõik väga ilus ja tore aga mu postitused on liiga pikad ja enne lõppu juba väsitakse lugemisest ära, siis ma otsustasin teha 2 eraldi seisvat postitust. 

Lisan siia selle sama vana tabeli, siis on lihtsalt hea silma peal hoida ja vaadata

Basaaltemperatuuri on iseenesest väga kerge mõõta. Vaja on lihtsalt rohkem enesedistsipliini ja asi korras. Üks asi on seda mõõta, teine asi on oma ovulatsioon kindlaks määrata. Kui seda teha otse paberile, siis vahel võib tsükkel vimpkat visata ja ov toimumist on seetõttu natukene raskem kindlaks määrata. Eriti naistel kellel on tsüklitega probleeme. Kui kord asja käppa saad, siis on asi tegelikult nii lihtne, et ajab lausa naerma. Tänapäeva äpid on juba ise nii targad, et teevad sinu eest kogu töö ära ja määravad ovulatsiooni ise kindlaks, seega sa ise ei peagi reaalselt mitte midagi tegema.


Graafikust ovulatsiooni määramise reeglid
Graafikus peaks tõus olema vähemalt 0.4-0.5C.
Ovulatsiooni saab kindlaks määrata graafikus alles 3 päeva peale ov toimumist! Enne pole see võimalik, sest täisväärtuslikust ov toimumisest annab märku temperatuur mis püsib vähemalt 3 päeva ühtlasel tasemel või tõusujoones.
Kohe peale ov toimumist võib temperatuur järgmisel päeval langeda maksimaalselt 0.1C. See on nn. loomulik kadu (nt. halvemast unest tingitud temperatuuri muutus).

Muu graafikuga seonduv
Mõnel naisel kukub ühel hetkel teises faasis temperatuur kolinal. See on täiesti normaalne kui see juhtub näiteks CD4-CD5, see näitab seda, et östrogeen on muutunud progesterooni suhtes dominantseks. Üldiselt see midagi halba ei tähenda ja juba järgmisel päeval saab progesteroon ohjad enda kätte tagasi. Tihti aetakse seda segamini implatation tip'iga ehk seda peetakse pesastumiseks.
Roheline joon graafikus (sellel on isegi oma nimi aga ma ei suuda meelde tuletada kuidas seda nimetati, raseda ajud!) jagab faasid ära ja seetõttu on kergem neil silma peal hoida. Täisväärtusliku teise faasi puhul ei tohiks temperatuur langeda alla poolitava joone! Poolitav joon tõmmatakse üldiselt 0.04C kõrgemale esimese faasi kõige kõrgemast temperatuurist.

Mõned mõisted
Implatation dip - Ühekordne temperatuuri langus. Enamasti toimub see nädal pärast ovulatsiooni. Kahjuks ei saa seda temperatuuri langust tõsiselt võtta, sest tihti ei näita see raseduse olemasolu ning võib olla tingitud hoopis hilisest östrogeeni suurenenud tasemest. 

Triphasic chart - See on graafikus kolmeks joonistunud temperatuuritase. See leiab samuti aset umbes 7 päeva peale ovulatsiooni ehk temperatuur tõuseb veel kõrgemaks ja välja joonistuvad astmed. See võib olla samuti märk rasedusest kuid ei pruugi. Põhjuseks on tihti suurenenud progesterooni tase mis tõstab temperatuuri kõrgemaks. 

Aga kui mul ei tekigi temperatuuri tõusu ja temperatuur hüppab niisama üles-alla? See on märk anovulaarsest tsüklist ehk tsüklist mille jooksul ei toimu ovulatsiooni. Selle pärast ei pea väga muretsema, sest isegi tervel naisel on aastas 1-2 tsüklit mil ovulatsiooni ei toimu. Kui Anovulaarseid tsükleid esineb rohkem kui 2 korda, siis soovitaksin pöörduda kiiremas korras oma günekoloogi poole.

Kas BBT-d jälgides on võimalik rasedust ära hoida? Kui tahetakse rasedust ära hoida, siis mina isiklikult soovitaksin esimeses faasis siiski kaitset kasutada, sest isiklikult ei tundu minu jaoks see piisavalt ohutu meetodina. Seemnerakud on võimelised elama 3-5 päeva naise tupes, seega kui su ovulatsioon toimub nt. CD15 aga vahekorras oled CD11, siis rasestumine on täiesti võimalik. Kaitset ei kasutaks ma siis, kui temperatuur on tõusnud ja püsinud vähemalt 3 päeva, siis on rasestumine juba välistatud, sest munarakk on võimeline elama 12-24 tundi.

Kas BBT-d jälgides on võimalik rasedust planeerida? Kui sul on piinlikult täpne tsükkel, siis jah, kui ei ole, siis on see pigem raskendatud. BBT ei näita siiski kohe ovulatsiooni toimumist, alles 3 päeva hiljem saad sa kindel olla, et sul üldse ovulatsioon toimus ja tagantjärgi ei ole sul enam midagi teha, saad ainult analüüsida kas võimalused rasestumiseks on olemas või mitte.

Kui tekib lisaküsimusi, siis andke aga julgelt teada. Kindlasti on mul midagi veel kirja panna aga ma lihtsalt ei mäleta :D

Postita kommentaar