Mida peaksid teadma esmakordsed vanemad?

laupäev, 1. juuni 2019

Ma lugesin raseduse ajal hästi palju erinevaid rasedusest kirjutatud raamatuid. Ma tahtsin olla nii valmis kui valmis saab üks naine olla. Mind lihtsalt hirmutas teadmatus. Seekord tõestas elu mulle, et loe palju tahad aga kõige lihtsamatele vastustele sa ei pruugi mitte iial raamatutest vastuseid leida. Ma ei tea kas ma lugesin valesid raamatuid või oli asi milleski muus aga siiani pole mul seda raamatutarkust vaja läinud. Küsimused mis esmakordsetel vanematel tekivad on nii lihtsad aga omamoodi suurt muret valmistavad ja siin ei olegi muud kui tuleb helistada perearstile kes oskab kõige adekvaatsemat nõu anda. Toon siin postituses välja need ''probleemid'' millega me ise oleme silmitsi seisnud ja mida võiksid kõik esmakordsed vanemad teada!


Nabakönt. Nabakönt peaks ära kuivama ja küljest kukkuma umbes 14 päeva jooksul peale sündi. Peale sünnitust, järgmisel päeval tuli ämmaemand ja näitas kuidas seda puhastada. Mind pani imestama, et mulle näidati ainult seda kuidas nabakönti pealt puhastada (issand, ma ei oska paremini lahti seletada, ma loodan, et saate õigesti aru). Nii ma siis puhastasingi umbes nädalakese ainult nabaköndi pealmist osa, kuni perearsti juures olev õde näitas, et naba tuleb puhastada nii, et surud õrnalt vatitiku nabaköndi ja naha vahele. Ma tundsin ennast päris lollina ja jube piinlik oli. Kuidas ma ise selle peale ei tulnud? Nabaköndi puhastamist ei pea üldse kartma, sest beebi ei tunne seda ega sellega seonduvat sikutamist. Peale seda kui könt küljest kukub, tuleb naba edasi puhastada senikaua kui naba on täielikult paranenud. Puhastada võib tavalise keedetud veega, saialille tinktuuriga või füsioloogilise lahusega. Peale nabaköndi ära kukkumist võib naba õrnalt veritseda, see ei ole midagi hullu.

Ehmatamine. Siin majas on see juba nii loomulik ja normaalne kui Sipu läbi une võpatab ja oma käed laiali ajab nagu palveritsikas. Kuigi nüüd on seda kõvasti vähemaks jäänud kui alguses oli. Eks mul oli algul ikka väike hirm, et äkki ta närvisüsteemiga on midagi lahti aga ei, see on täiesti normaalne.

Beebiakne. Peaks kaduma umbes esimese elukuu jooksul. Neid vistrikuid ei tohi pigistada! Lugesin kord ühest foorumist kus ema oli oma lapse vistrikuid näppinud ja pigistanud, oh ei!

Rähmane silm. Suurel osal vastsündinutest jooksevad silmad rähma. Põhjuseks võib olla põletik, pisarakanali ummistus või lihtsalt silma puhastus. Sipul ajas parem silm rähma umbes 4 nädalat. Mõni päev oli rähma vähem, teine päev oli rähma jälle nii palju, et silma puhastamine oli paras ettevõtmine. Silma tuleb alati puhastada väljast sissepoole. Mõlema silma jaoks peab olema eraldi puhastuslapp, vastasel juhul võib põletiku korral viia põletiku ka teise silma. Üldiselt kaob see ise ära. Mina aga kurtsin muret arstile ja tema kirjutas Sipule silmatilgad. Need aga kasutust ei leidnud, sest Silm lõpetas sama päeva õhtul rähma ajamise :D

Kakamine. Siin lähevad arvamused kahte leeri. Üks ämmaemand kirjutas ühes artiklis, et laps peaks kakama iga päev (ka 100% rinnapiimal olev), samas suur osa arstidest väidab, et 100% rinnapiimal olev laps võib kakamata olla kuni 10 päeva. Mina kukun teise leeri, sest see tundub palju loogilisem. Nimelt on rinnapiim nii kergesti seeditav, et lapsel ei olegi midagi iga päev kakada. Teisalt on see nii individuaalne. On ju päris palju neid lapsi kes peale igat toidukorda kakavad. Sipu saab oma asjad tehtud umbes iga 4-7 päeva tagant. Lapsed kes saavad rpa-d, peaks kakama iga päev! Ka Sipu tühjendab oma soole kohe järgmisel päeval kui ta rpa-d saab (annan talle seda juhul kui tal on tugevad gaasid, see aitab hästi nende vastu). Seega, kui su laps on 100% rinnapiimal, siis ei ole muretsemiseks põhjust kui mõned päevad vahele jäävad ja laps ei kaka.

Kollakas nahk ja silmavalged. Sipu oli umbes kuu aega õrnalt kollaka naha ja silmavalgetega. Ma olin hullult mures, sest tugevalt kollane nahk ja silmavalged annavad märku kõrgest bilirubiinist. Kui bilirubiini tase on veres kõrge, siis on vaja lapsel ''päevitada'' (kõrge bilirubiin on lapse närvisüsteemile kahjulik). Üldjuhul kontrollitakse vastsündinu välimust enne haiglast välja laskmist ja kui arstil tekib kahtlus, siis kontrollitakse kohe bilirubiini tase ka verest üle.

Valge katt keelel e. piimaseen e. soor. Sipul oli keelel õrn soor. Arst soovitas peale toitmist natukene keeduvett anda, et vesi peseks keelelt katu maha mis soodustab piimaseene ehk soori vohamist. Kui soor liiga tugevaks muutub, siis pidavat suu valulikuks muutuma ja laps võib rinna imemisest keelduda. Seenest pidi märku andma valujutid rinnas ja valge katt nibudel. Kui tekib kahtlus soorile, siis kindlasti seda arstile rääkida ja näidata!

Kõõrdi vaatamine. Imikud ei näe selgelt objekte ja nad ei suuda fokusseerida ning ühele kindlale objektile keskenduda, seega läheb nende pilk nn. laiali ehk nad vaatavad natukene kõõrdi aga sellest kasvavad nad üsna kiiresti välja.

Katkendlik hingamine. See on nii sürr aga täiesti normaalne kui beebi teeb hingamisest pause. Need võivad kesta a'la 10 sekundit. Kui ma sellega esmakordselt kokku puutusin, siis ma ehmatasin ikka päris ära. No tegelikult ma olin šoki äärel. Kiire googeldamine aga andis vastuseks, et see on okei. Mul tõusevad siiani ihukarvad püsti kui ma ta mõnele pausile peale satun. See on natukene mõjutanud minu otsust miks Sipu minu kõrval magab. Ütlen ausalt, et tänu sellele on olnud paar lolli olukorda ka. Kui ma tunnen läbi une, et Sipul on pikem paus, siis ma tihti ehmatan üles ja unise peaga liigutan teda õrnalt. Peale seda on ta alati kohe hingama hakanud. Ma isegi ei kujuta ette mida ta oma peas mõtleb #vaimselthaigeema

Nabasong. Sipul on nabasong. Näeb välja selline, et naba on hästi kõrge ja punnis. Valu see teha ei tohiks. Arsti sõnul on paljudel pisikestel nabasong, sest kõhulihased on veel nõrgad ja naba taga olev auk alles kasvab kokku (mõnel on see auk suurem, teisel väiksem). Aasta jooksul peaks see ära kaduma, kui ei, siis lahendatakse asi operatsiooniga. Õnneks kasvab lõviosal beebidest see ise kinni ja vähesed vajavad operatsiooni.

Rögisemine. Taaskord täiesti normaalne nähtus kui beebil pole nohu ega köha. Nimelt koguneb beebile sülg kurku ja ta ei oska sellega mitte midagi teha ning seetõttu ta hakkab rögisema.

Kuiv nahk. Peale sündi on beebide nahk väga kuiv. Ketendab siit ja sealt aga selle pärast pole küll vaja  muretseda, sest see ongi nahk mis peale sündi nn. maha koorub, et saaks tekkida see ''õige'' nahk. Niisutada pole seda kindlasti vaja va. juhul kui lapsel on tekkinud nahalõhed.

Postita kommentaar