Võitlus gaasidega

teisipäev, 25. juuni 2019

Lapse kasvatamine on lapsevanema jaoks üks elu suurimaid väljakutseid. Umbes paar nädalat peale lapse sündi algab esimene proovilepanek ehk gaasid/koolikud. Pole midagi hullemat kui vaadata oma last nutmas, teades, et tal on valus ja sa ei saa sinna mitte midagi teha. Kurb aga tõsi, sinna pole mitte midagi teha aga gaasid tuleb lihtsalt üle elada. Muidugi leidub näputäis neid beebisid, kes ei pea gaasivaludega rinda pistma, nimetagem neid õnneseenteks.


Ma ei saa öelda, et Sipul väga rängad gaasid olid, sest tegelikult vaevles ta nende käes iga päev umbes tund aega. Ta nuttis ja väänles palju aga oli näha, et need pole need kõige hullemad valud. Muidugi oli valus ja kahju vaadata aga olid mõned nipid mille abiga sai neid gaase kõvasti leevendada. Alguses olid gaasid öösiti, see oli kõige hullem aeg üldse, ühel hetkel liikusid gaasid hommikusse ja siis juba õhtusse. Tänaseks on gaasid juba ammu unustatud, enne 3 kuu vanuseks saamist, kadusid Sipul gaasid täielikult. Nüüd asjade nimekirja juurde mis aitasid/ei aidanud Sipul gaase leevendada ja teda rahustada. 

Infacol. Pudelis on 50ml õrnalt magusat apelsini lõhnalist ''möga''. Hind umbes 8€. Säilib kuu aega peale avamist. Põhiline toimeaine on simetikoon. Seda on hästi mugav kasutada, sest korgiks on nn. pipett (0,5ml). Seda võib anda lausa enne igat söögikorda, et gaaside teket ennetada. Mina andsin alati üle ühe söögikorra (räägitakse, et kui pikalt ühte toodet kasutada, siis see lõpuks enam ei mõju). Ausalt öeldes ei ole ma sugugi kindel kas see päriselt ka aitas, sest oli olukordi kus tundus sellest abi olevat ja samas oli ka neid hetki kus ei olnud sellest mitte mingit kasu. Räägitakse, et Cuplaton olevat palju parem, sest see ei sisalda nii palju lisaaineid nagu Infacol. 

Võimlemispall. Terve raseduse ma heietasin, et tahaks endale võimlemispalli. Ikka ja jälle unustasin ma selle ära või ei viitsinud seda poodi ostma minna. Kui Sipu ära sündis, siis läksin ostsin kohe palli koju ära, sest paljud kiitsid seda. Tõsi. Tegemist on tõesti päris hea asjaga. Sellel õrnalt hüpates hakkasid Sipul gaasid palju kiiremini väljuma ja ta ei väänelnud enam nii palju kui niisama hoides.

Erinevad asendid. Kõige parem asend oli Sipu puhul kindlasti ''kõhuli käel/käsivarrel''. Mürakal oli seda asendit väga hea kasutada, sest tal on head suured käed, minul jällegist peenikesed ja väiksed, seetõttu natukene raskem ja ebamugavam. Seda asendit kasutasime me põhiliselt võimlemispallil hüpates, see oli lausa ulme kui hästi see aitas gaasidel väljuda. Teiseks heaks asendiks mida me esimesel elukuul hästi palju kasutasime, oli kõhuli meie rinnal. Aga mida rohkem ta kasvas, seda vähem ta tahtis kõhuli rinnal olla. Asendid on hästi individuaalsed, tuleb palju proovida ja katsetada ning leida enda lapse jaoks see kõige parem asend.

Kuumaveekott. Ostsime Apothekast ja hind oli vist 8€ midagi (samas ma pole päris kindel). See oli kõige hullem ost, sest see kott haises meeletult keemia järele. Enda ninal hakkas valus ja veel hullem oli mõelda sellele kuidas imik seda tunneb. Kuumaveekott tuleb mässida saunalina või rätiku sisse, et last ära ei põletaks. Seejärel panin kuumaveekoti enda rinnale ja Sipu sellele kõhuli. Hoidsin teda nii umbes 5 minutit. Otse imik kõhule pannes oleks see kott kaalult liiga raske. See rahustas teda tegelikult päris hästi. Kasutasin seda niipidi ka, et panin oma käe kotile ja hoidsin seda seal seni kuni enda käsi oli hästi soe ja seejärel panin oma sooja käe Sipu kõhule.

Võimlemine. Võimlemisel on tegelikult gaaside juures väga tähtis roll. Enne igat toidukorda võimlesin ma Sipuga umbes 10-15 minutit. Peale toidukorda ma temaga kohe ei võimelnud, sest kes tahaks täis kõhuga võimelda? Mitte keegi! Kõige rohkem kasutasin ma nn. jalgratast, seejärel painutasin niisama tema jalgu (krõnksus) õrnalt vastu kõhtu.

See on tark video! Siit saab palju ideid :)

Massaaž. Massaaži oli Sipule väga raske teha, sest talle lihtsalt ei meeldinud see (siiani ei meeldi). Nii palju kui ma vähegi sain, siis mudisin ta kõhtu õrnalt ringjate liigutustega päripäeva. Kui vähegi vedas, siis umbes 5 minutit peale massaaži hakkasid gaasid ilusti väljuma.

Cuplaton. Väike pudel kus sees on 30ml vedeliku. Hind umbes 12€. Säilib 3 kuud peale avamist. Ma täpselt ei mäleta aga seda vist võis anda päevas 4 korda. Imikutele andes tuleb tilgad segada vedelikuga ehk mässamist on omajagu, ei ole just kõige kiirem ja lihtsam viis. Cuplaton sisaldab vähem lisaaineid kui Infacol ja seetõttu arvatakse, et see on palju tõhusam. Sipul tegi see olukorra ainult hullemaks. Peale Cuplatoni andmist röökis ja siples ta veel rohkem kui kunagi varem, seega sellest polnud mitte mingisugust kasu.

D-vitamiin. Paljud soovitasid D-vitamiini ära jätta või välja vahetada. Meil on kasutuses Pro expert D3 tilgad köömneõliga (ühes tilgas 400IU, hind umbes 14€). Kuna köömneõli naljalt gaase ei tekita, siis ma olin juba alguses natukene skeptiline D3 vitamiini ära jätmises. Samas olin ma valmis kõike proovima ja katsetama nind seetõõttu jätsin umbes nädalaks vitamiini ära. Tulemus oli puhas 0. Ei olnud vahet kas ma andsin talle vitamiini või mitte, kõik gaasihood olid täpselt samad, seega tuli D3 vitamiin kiiresti päevakorda tagasi.

Toitumise muutmine. Siin on seinast-seina arvamusi. Olen lugenud artikleid kus väidetakse, et ema toitumisest loeb palju ja olen lugenud ka neid artikleid kus väidetakse vastupidist ehk ema toitumine pole lapse gaasidega mitte kuidagi seotud. See on selline natukene segane asi. Algul ma piirasin ennast hästi palju ja ei julgenud õieti mitte midagi süüa aga mingil hetkel viskas see kesine toidulaud mul nii üle, et lõpuks ma julgesin endale rohkemat lubada. Algul ma ei saanud aru, et oleks mingit muutust gaaside suhtes aga ühel hetkel kui ma sõin natukene vürtsisemat toitu, olid kohe gaasid platsis. Samas palju köögivilju ja marju süües ei juhtunud midagi. Seega toitumine on selline 50/50.

Apteegitilli tee. Seda teed kiidetakse hästi palju. Poest saab paki kätte 0.40€ sendiga. Maitselt on nagu lagrits. Algul suutsin ma seda mitu tassi päevas juua aga mingi hetk hakkas see nii vastu, et paljalt lõhna tundes tekkis okserefleks. Kas see ka midagi aitas? Ei tea. Tundus küll, et gaasid väljusid kergemalt aga kas siin tee mängus oli? Ei tea.

Kuidas teie gaasidega/koolikutega hakkama saite? Mis oli kõige tõhusam abivahend? Kas üldse miski aitas?

Postita kommentaar