Tere, atoopiline dermatiit!

teisipäev, 16. juuli 2019

Umbes kuu aega peale Sipu sündi avastasime, et tal on näkku tekkinud üks suuremat sorti imelik laik. Oli teine oma olemuselt üsna suur ja asus täpselt kõrva kõrval, silma läheduses. Algul me sellele erilist tähelepanu ei pööranud, sest see oli vaevu märgatav ja tuntav. Eksisteerisime kõik koos ja probleeme polnud. Selle laigu iseärasus seisis selles, et seda oligi ainult üks ja vahel seda polnudki (isegi katsudes ei olnud tunda). Laigu olemus olenes kõvasti välisteguritest. Kui Sipu magas rohkem paremal küljel, väljas olid palavad ilmad, Sipu higistas, siis oli laik punane ja kuivusest narmendav. Kui väljas olid jahedamad ilmad ja ma lasin Sipul rohkem vasakul küljel magada, siis oli laik tagasihoidlikum. Ühel visiidil perearsti juures mainisin arstile, et vot selline lugu. Arst ei arvanud midagi ja ütles, et küllap on asi kuivas nahas ja kui toda laiku kreemitada, küll siis kõik korda saab.

Kätte oli jõudnud Sipu esimene Rota vaktsiin mille ta sai 2 kuu vanuselt. Ma kahetsen siiani, et ma selle teha lasin. Mu sisetunne kisendas sees, et ma ei peaks seda tegema aga lugedes igasugu hirmujutte Rotaviiruse kohta, siis leidsin, et parem on mitte riskida ja see vaktsiin ära teha. Umbes nädal peale seda muutus kõik. Mõned päevad peale vaktsiini esinesid Sipul meeletud gaasid, ta oli viril, magas kehvasti, siples palju. Kõht lõi kinni ja seedimine läks korrast ära. Pidin andma hakkama probiootikume, et kuidagigi seda kõike leevendada. Nädal peale vaktsiini tuli laik tagasi ja hullemini kui kunagi varem. Punetas, lõhenes ja narmendas. Määrisin Bepantheni peale, aitas aga mitte kauaks. Ma pidin Bepantheni kasutama umbes 5x päevas, et see laik inimlikum välja näeks. Salv aitas küll narmendamise vastu aga punetust see ei leevendanud. Ühel hetkel avastasin, et laigud on juba mõlemal õlal, seejärel küünarnuki juures, kõhul, kaelal, seljal. Terve keha va. jalad, oli neid laike täis. Üks laik võimsam kui teine. Ma sain kohe aru, et normaalne see olla ei saa, kõigest nädalaga oli mu laps muutunud laiguliseks nagu väike lehm. Googeldasin natukene ja volaaa, atoopilise dermatiidi tunnused. Uurisin veel veidi maad ja leidsin, et proovin algul oma jõududega hakkama saada. Proovisin Babe atoopilisele nahale mõeldud kehakreemi, niisutas küll aga erilist leevendust laikude suhtes ei pakkunud. Seea abi sellest oli 0. Teist rotaviiruse vaktsiini me enam teha ei lasknud ja otsus tuli koos perearstiga, nii oli kõige mõistlikum. Kõhuprobleemide tõttu pidime niigi teised vaktsiinid 2 nädalat nihkesse lükkama.

Need on veel leebed näited!

Kodus uurisin natukene rohkem vaktsiini mõjude kohta ja tuligi välja, et üks rota vaktsiini tüsistustest võib olla dermatiit. Tulemus oli 1:1000. No see laps peaks tulevikus lotot mängima hakkama. Ma ei saa kindlalt midagi väita, sest reaalselt oli dermatiidi alge juba enne vaktsiini olemas, võis olla nii, et vaktsiin ärgitas seda rohkem välja lööma. Ma ei tea, ega saa kunagi teada. Rääkides paljude teiste naistega, siis väga paljude beebidel lõigi dermatiit välja peale vaktsiini.


Tuli uus visiit arsti juurde. Rääkisin arstile, et see on vist hoopis atoopiline dermatiit, sest kogu keha on neid laike täis ja neid tuleb iga päevaga aina rohkem juurde. Arst uuris ja kinnitas mu kahtlusi aga arvas, et kui käsimüügist ostetud kreemid nahka niisutavad, siis ei hakkaks kohe hormoonsalvi kasutusele võtma, sest see võib nii pisikese lapse nahka kahjustada. Sellega asi piirdus.

Nädal aega tiksusin, uurisin maid ja lõpuks ütles närv üles. Reedel helistasin TÜK-i ja küsisin millal on saadaval esimene tasuline aeg. Minu õnneks oli keegi just oma tasuta ajast loobunud ja aja sain kohe esmaspäevaks. Oh seda vedamist! 

Esmaspäeval läksime arstile ja saime diagnoosiks: keskmise raskusega atoopiline dermatiit. Arst rääkis, et see haigus kuulub ühte kampa astma ja allergiatega. Seega, kui peres esineb neid haiguseid, siis suure tõenäosusega võib haigus beebil välja lüüa. Minul on allergiad (tomat, apelsin, kiivi jms) ja õel oli kunagi raske astma, seega on põhjus vist üles leitud. Arst lohutas veel, et väga suure tõenäosusega kasvab põnn sellest kooli ajaks välja. NB! Paljud väidavad, et seda mõjutab toitumine, arst ütles, et toitumisest ei loe siin mitte miski! Vastupidi, ma võin süüa mida tahan aga pean Siput kullipilgul jälgima, kui tulevad allergilised kupud, siis kohe pöördume arsti juurde tagasi ja ta määrab vereanalüüsid, et allergiad välistada/leida. Arst jagas meile erinevaid nippe, kirjutas retsepti valmis ja oligi visiit läbi.

Raviks kirjutati meile Advantan (retseptiravim) ja Dexeryl salv (käsimüügist). Raviplaan nägi välja nii, et hommikul paneme Advantani ja õhtul määrime Dexeryli. Advantan on hormoonkreem ja teha polnud midagi, kreem mida ma tahtsin vältida iga hinna eest, oli Sipu jaoks hädavajalik. Sellega oli veel selline lugu, et Mürakas läks apteeki seda ostma ja apteeker oli selles suhtes väga kahtlev. Ütles, et kui retsepti poleks kirjutanud nahaarst, siis ta seda kreemi meile ei müüks, sest nii pisikesele lapsele ei peaks seda peale määrima. Kõige tähtsam on meeles pidada seda, et kreemi tuleb võimalikult õhukese kihina peale kanda. Advantani kasutasin kokku 4 päeva ja nüüd on nahk nagu enne, mitte ühtegi laiku pole näha! Näkku pole ma seda muidugi kordagi pannud, sest sipu tõmbas mingi väega näos oleva laigu kriimuliseks ja katkisele nahale seda salvi panna ei tohi. Dexeryl salvi kiidan ka taevani. Niisutab hästi ja kestab kaua. Kõige toredam on see, et salv imendub hästi kiiresti sisse. Esimesed paar päeva kasutasin seda 2x päevas, sest nahk oli liiga kuiv. Nüüd kasutan 1x päevas, õhtuti enne magama minekut.

Mis see atoopiline dermatiit üldse on?

Atoopiline dermatiit on nahapõletik. see on ägenemiste ja vaibumistega kulgev põletikuline krooniline nahahaigus. Häiritud on naha loomuliku kaitsekihi moodustumine. Tunnusteks on kuiv ja kare nahk, põletikulised, ketendavad ja punetavad laigud.

Mis soovitusi arst meile andis?

 Riideid tuleb pesta 2x. Esimesel korral pesuvahendiga mis on mõeldud hellale nahale ja teisel korral palja veega (et pesuvahendi jääke riietesse ei jääks). 

 Kandma peaks riideid mis on hingavad ja ei aja higistama.

 Vannivette tuleb alati õli panna.

 Vannivesi milles Siput pesen, peaks olema leige, mitte liiga soe.

 Nahka tuleb kreemitada iga päev! Kreemitamisest oleneb väga palju. Mida niisutatum on nahk, seda tagasihoidlikum on dermatiit.

Kui dermatiit hakkab vähegi väljenduma, siis kohe kasutada hormoonkreemi. Mida kauem kreemitamisega oodata, seda kauem läheb, et dermatiit tagasi tõmbaks.


NB! Facebookis on käimas LOOS! Tulge võtke osa! :)

Comments