Lisatoiduga alustamine

teisipäev, 29. oktoober 2019

Teate mida ma pikisilmi ootasin? Just, lisatoiduga alustamist. Ärge küsige miks, sest ega ma ise ka päris täpselt ei tea mis valu mul sellega oli. Tundus jube vahva ja tore olevat. Tegelikkus on muidugi midagi muud ja see midagi muud on suur peavalu. Ma lihtsalt ei jaksa enam. Ja ei, asi pole selles, et minu igaõhtune rutiin on kuskilt maast tatart või muud säärast ja toredat korjata, köögiviljadest mingit körti keeta, puuvilju riivida vms. Ei, see kõik on tegelikult päris vahva aga mis ei ole üldse tore on see, et Sipul on iga natukese aja tagant kõht kinni ja minu mõistus on juba otsakorral.

Alles nädal tagasi ei tahtnud Sipu köögiviljapüreest veiselihaga üldse kuuldagi aga nüüd on see tema üks lemmikutest. Täpselt sama lugu on pirnipüreega. Varem tuli see suust kiiremini välja kui ma selle sinna suunata jõudsin. Nüüd läheb terve pakk ühe korraga.

Oma esimese ja selle ajahetke viimase ''ampsu'' sai Sipu 5. elukuul. Kuna ta võttis kaalus ilusti juurde, siis nägime koos arstiga, et hetkel ei ole talle lisatoit vajalik ja lükkasime selle 6. elukuusse. Kui 6 kuud kukkus, hakkasin vaikselt maitseid tutvustama. Üks maitse mitu päeva ja iga päevaga natukene rohkem. Kõige esimeseks ''ampsuks'' sai mangopüree. See talle meeldis. Kui ma olin umbes nädalake talle mangopüreed andnud, otsustasin kõrvitsat proovida ja see ei läinud kohe üldse. Kõrvits on siiani üks vihatuim köögivili. Kuna Sipu hakkas iseenesest juba üsna vara sirgelt ja korralikult istuma, siis mõtlesin talle lisaks näputoitu pakkuda. Alustasin tatrast. Sipu oli sellest vaimustuses. Sai katsuda, pihuga suhu toppida, Mustikale visata, näppudega ükshaaval tatart taga ajada ja mida kõike toredat veel. Seedimine oli 5+.

Saades rohkem julgust juurde, hakkasin rohkem tahkemat toitu ehk näputoitu pakkuma. Tahtsin, et Sipu õpiks asju veel paremini haarama, saaks asjade konsistentsidega tutvuda ja tunneks suuremat huvi toidu vastu. Minu plaan läks läbi. Nii see aeg läks vaikselt. Maitse-maitse järel õppis uusi maitseid tundma. Eriti suureks favoriidiks oli too samune mangopüree, porgand aurutatud näputoiduna kui ka püreena, lillkapsas jne. Aeg oli sealmaal, et hakkasin mitmeid koostisosi korraga andma ja juurde tuli ka liha. Alustasin kanast, sest ilmselgelt on see üks kergemaid. Kanaga koos läks käiku kõrvits ja porgand. Sain seda Sipule anda umbes 4 päeva kui tuli esimest korda üle pika aja kõhukinnisusega võitlema hakata. Ei aidanud ka see, et õhtuti banaaniga neljaviljahelbeputru andsin. Kuigi kiudaineid oli menüüs kopsakalt.

Karli lemmik puder. Proovisin ükskord ise ka teha aga minu tehtud puder ajas talle ainult külmavärinad peale. Süüa see ei kõlvanud! Fine noh.

Probleemiga tuli tegeleda ja esmalt proovisin lisada menüüsse rohkem ploomipüreed. Andsin nädal järjest ploomipüreed ja tulemus puhas 0. Mulle soovitati Microlaxi, et lahendab asja kiirelt aga ma ei taha sugugi olla ema kes esimese asjana probleemi ilmnemisel käe ravimite poole suunaks, eriti kui tegu on lahtistitega. Nii me võitleme siin selle kõhukinnisusega, millel lõppu ei paistagi.

Lisaks kõigele muule pakume juurde keedetud vett. Algul kartsin küll, et äkki ta joob veest kõhu täis ja muud enam ei tahagi aga ei, sellist probleemi ei tekkinud. Pole need pisikesed midagi nii rumalad. Peale tahket toitu haarab oma veekopsiku ja joob ilusti korraga umbes 15-30ml. Vesi on tal kogu aeg toidukorra juures saadaval. Vee osa on ju ka ülimalt tähtis seedimise juures.

Uskumatu, et selline plännik maksab pea 12€ :D

Üldiselt üritan ma kodus ise võimalikult palju talle teha aga on ka neid kordi kus ma lähen lihtsamat teed ja avan poest ostetud purgi või mõne maisikepikese paki, sest noh, aega lihtsalt pole nii palju, et mitu korda päevas vaaritada. 

Ella's Kitchen maisikepikesed Sipule ei maitse, sest need on maasikaga ja Sipu ei salli ei maasikat, ei vaarikat. Kõik toidud kus antud komponendid sees on, on tema jaoks täielik out.

Mis puudutab ''vahepalasid'' siis Sipu kõige suurem lemmik on Organix ökoloogilised porgandipulgakesed. Neid võiks ta vist terve paki ära süüa kui ainult antaks. Nädalavahetusel ostsin talle Milupa riisivahvleid pirni ja marjadega (vaarikad, maasikad, mustikad) aga need talle eriti ei maitsenud. Tegelikult ei maitsenud need talle üldse. Nendega sobis ainult mängida.

Milupa riisivahvlid. Kuna need sisaldavad maasikaid ja vaarikaid, siis...

Olen Sipule pakkunud ka beebiküpsiseid aga nendega läksin täiega alt. Nimelt olen ma endale pähe võtnud, et enne esimese eluaasta täitumist ei taha ma talle kindlasti valget suhkrut sisaldavaid tooteid anda. Ükskord seisin riiuli ees ja haarasin täiesti suvalt ühe paki Milupa küpsiseid. Kui ma tavaliselt loen alati mida asi sisaldab, siis seekord ei lugenud. Mitu päeva andsin Sipule paar küpsist kui järsku lõi pähe, et ma pole ju isegi koostisega tutvunud. Parandasin kiiresti vea ja tutvusin koostisega, ilmselgelt oli seal suhkur sees. Neid ma talle edaspidi enam ei andnud. Peaaegu terve paki sai Mürakas ära süüa (jäägi käitleja).

Milupa safari küpsised. SUHKRU HOIATUS!

Seoses lisatoidu koguste suurenemisega, olen tähele pannud, et Sipu on vähem rinda hakanud nõudma. Kui enne küsis päeva jooksul nii 6-8 korda rinda, siis nüüd on küsib nii 3-5 korda, olenevalt päevast. Ma olen siin imetamise lõpetamisele ka juba jõudnud mõelda aga mul on selline karvane tunne, et Sipu hakkab end ise vaikselt võõrutama ja ehk ei peagi ma sellega ise tegelema hakkama.

Kuidas teil lisatoiduga alustamine läks? Kas vaaritate ise kodus püreesid või ostate rohkem poest? Mis teie lapse lemmikud maitsed on?

Postita kommentaar