ITK vs. Pelgulinna raseduskeskus

neljapäev, 30. juuli 2020

NB! Kõik siin kirjutatu põhineb minu enda kogemustel. See siin ei sisalda mitte midagi sellist ''naised saunas rääkisid''. Lisaks üritame aru saada, et igal naisel on omad kogemused ja kindlasti on igas haiglas neid pädevaid ja mitte nii pädevaid arste/ämmaemandaid! Üks haigla ei ole teisest kuidagi parem! Loeb individuaalne kogemus!

Oma esimese raseduse ajal jõudsin ma lõpuks peale pikka seiklemist ITKsse. Miks? Ma olin riskirase ja ma tundsin ennast turvaliselt kuskil kus on rasedatega rohkem kogemusi, rohkem tunnustatud arste ja parem tehnika kui minu maakonna haiglas. Paljud kiitsid valikut ja nii ma läksin motiveeritult ITKsse üle. Kõik oli hästi täpselt nii kaua kui mul otseseid probleeme ei olnud. Ühel hetkel aga hakkasid probleemid välja kooruma ja nii ma lõpuks valvetoa vahet jooksingi. Ma käisin ITK valvetoas nii 3-4x (1 negatiivsetest kordadest). Ma isegi ei mäleta enam täpselt aga ma tean seda, et ainult 1x sain ma sealt positiivse kogemuse. Ainult 1x võttis arst mind tõsiselt ja ei hakanud oma häma ajama või minu tundeid ja hirme maha tegema. See oli juba piisav, et minus negatiivseid emotsioone ja seisukohti tekitada. Kas tõesti peaks enne valvetuppa minemist helistama ja küsima kes valves on? Eriti naljakas oli see, et negatiivsetel kordadel olid valves noored arstid. Ei tohiks veel oma tööst ju koppa ees olla? Viimane kord mis oli ainus positiivne kord, tegeles minuga Szirko, kes siis kinnitas, et ma ei kujuta ette ja peaksin tõepoolest ämmaemandalt saama uue aja uh-sse (ilmselgelt ei saanud).

ITKs olin ma jälgimisel ämmaemanda all ja ütlen ausalt, et see oli tegelikult kohutav. Ma ei hakka siin kõike ümber jutustama aga vanad lugejad teavad, et põhimõtteliselt jäeti mind ilma abita (lisa uh-d kus oleks pidanud jälgima lapse nabaväädi verevarustust, sest Sipul oli kõrge risk üsasiseseks kasvupeetuseks 1:13). Kui arstid (Szirko, Šois) soovitasid lõpus uh teha, sest näitajad nabaväädis olid langenud ja laps oli kasvust juba 2 nädalat maas (seda juba 34+ nädalal!), siis ämmaemand arvas teisiti ja see ajas mind väga marru! Tegemist oli ikkagi ju minu lapse eluga! Nüüd ma alles mõtlen, et kuidas ma sain nii leplik olla? Eks see esimese raseduse asi oli kus sa loodad ja usaldad arste/ämmaemandaid rohkem, sest kogemusi endal veel pole ja ei julge enda eest nii tõsiselt seista.

Kuna ma sain pidevalt ITK valvetoast kehva kogemuse, siis otsustasin, et mulle aitab sellest jamast ja proovin Pelgulinna valvetuba. Juba esimesel korral suhtuti seal minusse nii hästi ja ma reaalselt tundsin, et inimesed hoolivad, seega ma hakkasingi just seal valvetoas käima aga ühel hetkel sain ämmakalt pahandada, et valvetoas võiks ikka oma haiglas käia. Käisin ja sain jälle vastu näppe. Igatahes sain ma kogu sellest kremplist nii vastiku maigu ja ma lubasin endale, et ma ei lähe enam sinna mitte kunagi tagasi. Minu süda kuulus hoolivate valvetoa töötajate tõttu Pelgule. Seetõttu otsustasin ka seal sünnitada.

Igatahes seekord pidin ma taaskord oma sõnu sööma ja ma leidsin end taaskord ITKst. Emotsioonid olid natukene negatiivsed ja ma ei tahtnud seal olla aga muud ei jäänud üle. Sinna sain ma kiiresti aja aga Pelgusse alles siis kui Oscar oleks juba ära olnud. Enda õnneks ei olnud mu esimene ämmaka visiit midagi erilist ja seekord ma enam silma kinni ei pigistanud ja suundusin kohe Pelgusse üle. 

NB2! Naisel on õigus igal ajal ilma põhjendamata oma ämmaemandat vahetada! Seda võib teha nii haigla siseselt kui ka teise haiglasse üle minnes!

Muidugi tegin ma väga korraliku taustauuringu ämmaemandatele, sest ka Pelgus on neid ämmaemandaid omajagu kes ei võta rasedaid vahel just tõsiselt ja kellega on paljudel negatiivseid kogemusi. Seega ongi kõige tähtsam leida endale see õige ja lihtsalt googeldada! Mina sain igatahes Jackpoti! Mu ämmaemand on lihtsalt nii imeline inimene. Nii siiras ja abivalmis. Alati saan oma küsimustele vastused (Sipu ämmakas näiteks ei vastanud pooltele mu küsimustele. Tavaliselt kirjutasin Šoisile ja vähemalt tema vastas mu küsimustele. Järgmisel visiidil ämmakas küsis kas leidsin oma küsimustele vastused. No mida?). Siin kutsun veel üles oma kogemusi internetis jagama, et tulevikus oleks teistel naistel kergem enda jaoks parim valik langetada

Aga...miks ma eelistan Pelgulinna raseduskeskust?

Parkimine. Parkla on palju suurem ja kohti on rohkem. Seega ei pea parkimise pärast nii palju muretsema kui ITKs. Boonusena on parkimine tasuta!

Analüüside kabinett. See on nii mugav, et kõik on ühes majas ehk ma saan minna anda oma analüüsid ära ja seejärel kohe korrus kõrgemal on ämmaemand. Ei ole mingisugust ebameeldivat üle hoovi jooksmist. Ma algul arvasin, et see kabinett on ainult raseduskeskuse patsientidele aga vist ei ole nii? Viimane kord oli seal veel üks mees kes samuti verd andis, seega see on natukene nõme, et kõik koos sellises kohas on (rasedad võiks ikka eraldi eksisteerida, sest gripihooaegadel ei tahaks haigetega kokku puutuda). Edit: Tuleb välja, et seal ei saa anda analüüse igaüks, ainult rasedad ja viljatusravi patsiendid.

Tänapäevasem. Mulle meeldib kaasaegne sisustus. Kuigi haiglad/raviasutused ei saagi eriti ilusad kohad olla, siis vaatamata sellele on võimalik neid ikkagi hubasemaks muuta. Pelgulinna raseduskeskus on kõvasti tänapäevasem ja hubasem kui seda on ITK. ITK on siiani nii ajast ja arust. Minu jaoks on alati tähtis olnud hubasus, see tekitab mugavustunnet ja kodusust, need omakorda head ja positiivset tunnet. Pelgus on armsad toonid, seinu kaunistavad pildid ja mööbel on pigem selline soojem ja kaasaegsem.

Perekeskus. Olete Pelgu perekeskuses käinud? See on nii armas koht. Me Sipuga käime seal väga tihti. Alguses käisime vanni ujutamises, seejärel basseinis ja nüüd võimlemas. Boonuseks on bronn.ee kus saab aegu trennidesse ja loengutesse kiirelt ja lihtsalt broneerida (iseasi kas neid jagub, sest need lähevad tõesti nagu soojad saiad). Ujutamise kogemusest kirjutan SIIN 

Negatiivsete kogemuste puudumine. See on see kõige tähtsam. Mul ei ole siiani seal mitte ühtegi halba kogemust olnud ja see on nii tähtis. Kui juba korra negatiivsust tunda saad, siis on asi sinu jaoks rikutud. Ma hoian siiani hinge kinni, et kõik läheks edaspidigi hästi, sest ma ei elaks seda üle kui mu roosa mull lõhkeks, siis ei oleks mul enam kuhugi minna (naer).


ITK plussid minu silmis

Ipatsient. Sinna läheb alati kõik kiiresti üles ja see on nii mugav. Lihtsalt on hea jälgida enda analüüside vastuseid ja ei pea teadmatuses elama. Pelgul selline võimalus minu teada puudub. Ma küll ei tea kas nad digilukku panevad vastused või mitte? Ma tean, et varem kindlasti ei pandud, sest valvetoas käies polnud ka kunagi infot üleval. Ainult sünnituse info oli üleval. Praegu pole ma vaadanud, sest ma lihtsalt ei viitsi ja ei tunne vajadust analüüsidel silma peal hoida.

Asukoht. Logistiliselt on see palju paremas kohas kui Pelgu. Pelgusse võtab meil sõitmine pea 20 minutit kauem aega ja tihti on suur oht ummikusse sattuda.

UH masinad kabinetis. Ma ei tea kas kõikidel ITK ämmaemandatel on kabinetis uh masinad? Sipu ämmaemandal küll oli ja samuti ka sellel ämmaemandal kes mul seekord alguses oli. Seega on päris mugav kui on vaja kiiresti midagi üle kontrollida (nt. lapse asendit) ja seda saab kohe seal samas teha.

Mind isiklikult aga huvitab see, et kas ITKs on kohapeal olemas eriarstid? No näiteks kui sünnitajal peaks sünnituse ajal süda seiskuma, siis kas seal on kohe olemas kardioloog? Ma tean, et Pelgulinnas ei pidavat olema. Samas eks ma pean seda asja veel uurima, seega kui keegi teab, siis võib julgelt kribada! Edit: Eriarstide olemasolu. Kui Pelgulinna ongi ainult sünnitusmaja, siis ITKs on alati kõik eriarstid kohapeal olemas (nt. kardioloog jne.)

8 kommentaari

 1. Mu mees käis Pelgus verd andmas enne kui geneetiku juurde läksime. Seega ma ei usu, et seal suvalised tõbised käivad verd andmas, vaid pigem ikka lapsesooviga seoses.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. selle peale ma ei mõelnudki. Üritan rohkem infot otsida, äkki leian ja saan postituses täpsustada 😊

   Kustuta
 2. Mina olen paadunud ITK fänn nüüd. Teise rasedusega läksin vahelduse mõttes Pelgusse aga sattusin vaid mingutesse jamadesse. Tulin poole raseduse pealt sealt ka tulema kui mulle Oscar uh pandi kõrge risk ja ei selgitatud mitte midagi. Läksin siis Soiši juurde ja seal risk kümneid kordi väiksem. Igasuguseid intsidente oli veel ja kaasa aitas ära minekule see kui mu hea sõbranna saadeti abordile, et rasedus peetunud. Läks samal päeval itksse kontrolli ja süda lõi ning ilus 9 nädalane rasedus. Nagu misasja....
  Itks ei olnud ka kolmanda lapsega probleeme, kõik sujus ilusti. Sünnitusosakond kaasaegne, arstid toredad, sünnitusjärgses saime kohe peretoa kuigi oli palju sünnitajaid. Minu arvates on küll raseduskeskus igati remonditud ja kaasaegne, ämmakatel kabinettides päris hea uh masinad jne. Mina käisin ämmaka juures enamus aega hoopis Tõnismäel. Seal olid kõik asjad ühes majas. PelguPPelgu asub suure maantee ääres ja suvel aknad lahti siis jube müra. Tõnismäel polnud raske kord kuus maksta 1.50 parkimise eest.
  Pelgusse enam oma jalga ei tõsta sest mu õde sai sealt veel sel aastal kehva kogemuse mis oleks võinud maksma minna tema ka ta lapse elu. Ei ole minu silmis usaldusväärne koht.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks see olegi nii, et loeb individuaalne kogemus ja see milliste arstide otsa satud. Samamoodi oleks ITKs arvel olek läinud minu lapse elu maksma, sest kontroll põhimõtteliselt puudus. Kui laps poleks ise sündima hakanud (38+6) oleks ta 41+0 nädalal juba üsasiseselt surnud olnud (sest alles nii hilja sain ma aja arsti juurde). Sünnitusosakonna kaasaegsuses ei oska kaasa rääkida, sest ma ei käinud seal sünnitamas. Postituses räägin raseduskeskusest :) Ega kahju polegi parkimise eest maksta, see oli lihtsalt suure parkla juurde boonusena toodud. Mis puutub abortidesse, siis neid tuleb igas haiglas ette. Eriti kui naine ei tea millal ta rasedaks jäi (millal ov toimus) ja kui päevad ebaregulaarsed, siis hinnatakse asja keskmise normi järgi. Ka mind on abordile saadetud aga hiljem selgus, et beebil süda lööb (see intsident oli rakveres). Olen selliseid lugusid kuulnud ITKst, Pärnust kui ka Pelgust 🤷‍♀️

   Kustuta
 3. ITK-s on olemas kõik eriarstid. Kuna kõik 3 maja on tegelikult 1 kompleks siis on 24/7 olemas (öösel valves) iga eriala arstid. Kui ma sünnituseelses olin siis mu palatikaaslasel oli epilepsia ning veel õhtul hilja käis neuroloog teda vaatamas ja rääkimas, et magaks ilusti öösel jne.
  Lisaks ITKs on olemas parkimiskohad mis on tasuta ja ma Ravi tn käies olen alati saanud sinna ilusti koha. Seal 2h tasuta.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh täpsustamast! Teen millalgi selle muudatuse postituses ka ära. Ma umbmääraselt teadsin, et seal peaks kõik eriarstid ka olema aga polnud 100% kindel 🙂

   Kustuta
 4. Kes su ämmaemand Pelgus oli? :)

  VastaKustuta