Taaskasutus on moes ehk lugu sellest kuidas me vanast materjalist uue lae ehitasime

neljapäev, 14. jaanuar 2021

Ma olen enam kui kindel, et enamikul kes hakkavad oma kodu renoveerima on mingisugune ettekujutus oma tulevasest värskest kodust olemas. Mina aga kuulun nende imelike hulka kellel pole mitte mingisugust pilti vaimusilmas ette manatud. Ühesõnaga ma kulgen päev korraga (see puudutab pigem remonti) ja vaatan töö käigus kus ja mida ma praktiseerida saan. Polnud mul isegi magamistoast erilist pilti ette manatud, ainus mida teadsin oli see, et toas peab olema kuldseid toone nagu õigele russile omane.

Nagu kodule kohane, sai kõik alguse laest. Ütlen ausalt, et õige lae valik osutus kõige keerulisemaks. Kui tapeet sai sõna otseses mõttes mööda minnes valitud, siis õige lae valik võttis omajagu aega. Valik iseenesest oli üsna kesine. Valikus oli pinglagi, kipslagi või laudisest lagi. 

Pinglaega oli kõige lihtsam. Selle kriipsutasin valikust üsna kohe maha, sest see lihtsalt ei tundunud ei minulik ega sobilik meie majja. Ühesõnaga see ei pakkunud meile mitte mingisugust pinget.

Palju raskem oli valida tavalise kipslae ja laudise vahel. Kipslae ehitamine tundus kordades lihtsam ja kiirem, teisalt oli see valik minu jaoks jällegi kergema vastupanu teed minemine ja igaüks kes mind tunneb, teab, et mulle meeldib asju keeruliseks ajada. Lisaks kerkis esile jälle see probleem, et ka kipslagi pole meie kodule ei omane ega sobilik.

Seega oli meie valik tegelikult juba ammu tehtud aga me polnud selles lihtsalt täiesti kindlad. Nii me lõpuks vaatasime Mürakaga muhelevalt üksteisele otsa ja otsustasime kindlalt ja vankumatult laudise kasuks. Vaatamata sellele, et nii mõnegi jaoks oli see totter valik, sest tänapäeval ju topivad kõik endale laudist lakke. Ütlen ausalt, mind ei huvita mida keegi endale lakke topib, mind huvitab see mida mina endale lakke topin. Kui see ka on nii levinud, mis siis ikka, kole asi küll! Mis puutus laudist ennast, siis see pidi kindlasti olemata servamata lauast. Servatud laudis ei tulnud kõne allagi!

Must ehk nn. ''karvane'' lagi

Kui miinustest rääkida, siis neid ikka oli...mõni üksik. Esimeseks suurimaks miinuseks oli ajakulu. Ajakulu oli kergelt öeldes meeletu. Me tegime seda lage vist 1-1.5 kuud (kõige muu vajaliku kõrvalt). Miks meil sellega nii kaua läks? Me harrastasime lae puhul taaskasutust. See tähendas seda, et Mürakas tõmbas ükshaaval üle 40m2 musta materjali üles (ühe laua pikkus nii 90cm), seejärel sorteeris tugevad ja terved lauad välja, hööveldas ja lõpuks puhastas laudade servad rellakaga (ma ei ole kindel, et see õige nimetus on). Peale seda võtsin mina ohjad üle. Minu ülesandeks oli anda viimane lihv ehk liivapaberiga lauad üle lihvida ja seinavahaga üle võõbata. Võõpamiseks kasutasin Amello valget seinavaha. Leidsin selle Bauhofist hinnaga 8.45€/L (e-poest saab 6.75€/L). Mis puudutab antud seinavaha, siis näiteks Bauhausist saab 5L 20.90€ ehk tuleb palju odavam välja kui osta liitri kaupa. Kuna meil siin Bauhausi pole, siis pidime Bauhofiga leppima. Seinavaha valisin seetõttu, et laudade kollakat pinda enda jaoks ilusamaks muuta. Mulle ei meeldinud mõte kollakatest laudadest ja seega tundus see kõige parema valikuna. Seda kulus laudisele 4L. Eriti timm oli kõige juures see, et vaha tõi oksakohad eriti tugevalt välja ja see tegi tulemuse veel ilusamaks. Peale vahatamist läksid lauad tagasi Müraka kätte, kes need ükshaaval tagasi lakke lõi (see läks ajaliselt kõige kiiremini). Mürakas kinnitas laudise lakke naeltega, sest kruvid oleksid suure tõenäosusega murduma hakanud.

Lihtne katsetus seinavahaga suvalisel laual

Need putukate uuristatud käigud tegid lauad eriti omapäraseks

Laetalad jätsime alles ja neid me vahetama ei hakanud, sest need olid täiesti terved ja tugevad. Nende vahetamine oleks olnud täielik idiootsus. Mürakas lihvis laetalad rellakaga puhtaks ja võõpas need Tikkurila Supi arcticuga üle (seda muidugi enne lae paigaldamist!). 

Ma ehmatasin algul korralikult ära kui lilla supi vastu vaatas. Ma reaalselt mõtlesin, et see jääbki lillaks, õnneks kuivas ikka selliseks nagu näidisel oli. Ma paar aastat tagasi ostsin Bauhofist laimi kollase mis oli tegelikult jõhker muna kollane. Siiani sellest trauma ja närvid nõrgad :D

Laetaladel on suuremad täkked, sest sinna külge oli kinnitatud igasugust pahna. Tegelikult ei ole need üldse nii silmatorkavad kui piltidel tunduvad. Sa pead oskama neid otsida ja sügavamalt süvenema, siis näeb neid, niisama mitte.

Lagi valmis, tuli seda puhastama hakata. Nüüd jõuamegi teise miinuse juurde. Ma ei tea kui hullusti selline lagi tolmu koguma hakkab, sest kogemus sellega on veel üürike. Üritasime küll nii puhtaks saada kui võimalik. Kui lagi paika sai, siis Mürakas lasi selle suruõhuga puhtaks ja hiljem tõmbas veel märja lapiga ka üle. Eks näis mis tulevikus saama hakkab. Õigemini ma ei tea kas ma tahangi seda näha.

Mis puudutab lae maksumust, siis selle saime me põhimõtteliselt kopikate eest. Suurt osa laudisest sai taaskasutada ja puudu olevad lauad saime me oma materjalist valmis teha. Seinavahale kulus 33.80€, Supi Arcticule 40€ (koos toonimisega), naeltele 16€ ja servamata laudadele 0€. Kui materjali poleks endal üldse olnud, siis oleks laudise hind küündinud 1250-1500€. Laudisest lagi o meil nüüd kahes toas, meie magamistoas ja Sipu tulevases toas. Kui me oleksime valinud pinglae, siis see oleks maksma läinud umbes 1000€ kahe toa peale ja kõige taskukohasem valik oleks olnud kipsist lagi. Nii taskukohane, et ma isegi ei vaevunud kalkulatsiooni tegema.

Mis puudutab tulemust, siis mina meie jäime rahule. Isegi väga rahule, mis sest, et juttude järgi olevat juba igaühel kodus selline lagi. Kogu vaev tasus end täielikult ja tulemus on ilus. Ma olen lausa nii vaimustuses, et mõtlen kõik laed laudisest teha :D

Ärge seda laelampi vaadake, see on ajutine, loodetavasti ei ripu see järgnevad 5 aastat seal :D
köis on ka veel panemata!

4 kommentaari

 1. Tubli töö ja tulemus on ka väga ilus! Elan küll korteris, aga meil on peaaegu kogu mööbel täispuidust sh ka aknalauad. Puit lihtsalt teeb toad väga soojaks ja hubaseks. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh! :)
   Olen sinuga nõus, asjal on kohe teine ilme kui toas on puitu. Ma lasin ka aknalauad puidust teha (samuti servamata lauast) + paled. Kohe teine asi 😊

   Kustuta
 2. Väga ilus tulemus! Olles ise värskelt maja renoveerimise lõpetanud, võin öelda, et taaskasutatud materjalid annavadki lõpuks su kodule näo. Kipsseinu ei kiida keegi kunagi ;) tegime ise 150 aastat vanast põrandalauast väga palju sisustusdetaile (arvuti- ja diivanilaud, raamaturiiulid, aknalauad jne) ja ma ei kujuta ettegi, et mu kodus oleks mingi poest ostetud kraam.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh! 😊
   Ma olen ka võtnud selle suuna, et tahaks võimalikult palju materjali taaskasutada ja just seetõttu, et see materjal on siin juba kes teab kui kaua olnud ja see annab kodule selle omapärasuse. Kuskil ruumis käies ja plaani pidades hakkab alati mõistus kohe tööle, et kuidas ja mida siin taaskasutada annab 😀

   Kustuta