Teeme Rotavaktsiini? Ei!

teisipäev, 9. veebruar 2021

NB! Postitus on kirjutatud enda isiklikel kogemustel! Kindlasti pole ma vaktsiinivastane ja oma otsused teeb lõpuks igaüks ikkagi ise. Mina lihtsalt jagan enda lugu.

Ma ei tea mitte ühtegi teist vaktsiini mis tekitaks emade seas nii palju kõmu kui Rota (okei, va. covidi vaktsiin!). See on üks nendest vaktsiinidest mille positiivne ja negatiivne tagasiside on üsna 50:50. Minu käest on mitu korda küsitud ja küsiti juba raseduse ajal, et kas ma Tirtsule lasen Rota vaktsiini teha, arvestades seda kuidas Sipu sellele reageeris. Ütlen ausalt, see otsus ei tulnud kergelt, sest Rota on üsna võigas viirus imiku jaoks ja kõhulahtisuse all kannatades tekib imikutel väga kiiresti vedelikupuudus ja see on äärmiselt ohtlik! Kui aus olla, siis see oli ainus põhjus miks ma üldse kaalusin Tirtsule korraks Rota tegemist või ära jätmist. 

Mis see Rotaviirus üldse on? Rotaviirus on väga nakkav peensoole põletikku tekitav viirus. Nakkus levib põhiliselt haige väljaheidetega saastunud käte vahendusel (mistõttu on hügieen väga oluline!) või piisknakkusena. Viirus avaldub peensoole põletikuna mis tekitab oksendamist, kõhulahtisust ja palavikku. Eriti ohtlik on haigus kuni 2 aastaste laste seas, sest väiksel lapsel tekkib vedelikupuudus kiiresti. Viiruse vastu alustatakse vaktsineerimist 2 kuu vanuselt ja laps peab saama kokku 3 doosi. Vaktsiin on suukaudne! 

Ma mäletan siiani nii hästi päeva mil ma Sipule lasin Rotavaktsiini teha. Ma kahtlesin terve tee arsti juurde sõites. Sisetunne karjus sees ja ütles, et ma ei peaks seda tegema (teate küll, ema süda!). Samas mulle tekitas päris suurt hirmu mõte vedelikupuudusest ja nii ma läksingi seda teed, et lasin Sipule esimese doosi ära anda. Sipu limpsas ''ravimi'' sisse ja midagi märkimisväärset see päev enam ei toimunud.

Järgmisel päeval olid gaasid platsis. Sipul olid niigi koolikud (just, koolikud. Need on hullemad kui gaasid) ja nendele lisandusid juurde gaasid. Ta oli rahutu, nuttis, väänles ja magas vähe. Mul hakkas juba vaikselt katus sõitma, sest mõte sellest, et ma pean veel 2x selle olukorra läbi tegema, tekitas ärevust ja viha! Lisaks gaaside tekke eest hoiatati mind veel kõhulahtisuse eest. See olevat igati normaalne ja levinud kõrvalnäht peale Rotavaktsiini. ''Õnneks'' kõhulahtisust ei tekkinud, tekkis hoopis kõhukinnisus. 

Sipu oli meil tollel hetkel 100% rinnapiima laps, seega ma julgen arvata, et see muutis asja natukenegi paremaks, sest rinnapiim laguneb lapse organismis üsna olematuks, seega ei tekkinud soolestikku mingisugust rämedat kogust väljaheidet. Alguses see Siput ei häirinud aga mida päev edasi, seda hullemaks ta olemine läks. Punnitas mis ta punnitas aga see ei aidanud. Tal lihtsalt ei tulnud mitte midagi ja nii 26 päeva järjest! Perearstil tuli tõdeda, et Rotavaktsiin ei sobi tõepoolest Sipule aga nüüd oli juba selleks liiga hilja. Teist doosi ta enam ei saanud. Seedimine oli sõna otseses mõttes pekkis ja lisatoiduga alustamine lükkus kaugele tulevikku (täielikult alustasime lisatoiduga alles 7. elukuu täitumisel).

Seedeprobleemid olid alles jäämäe tipp. Hullem mis meid tabas oli atoopiline dermatiit. Umbes nädal peale esimest doosi, tekkis Sipu vasakule oimule suur punakas laik. Oli selline punakas, kuiv ja kare. Esmalt määrisin seda Bepanthen salviga aga see ei aidanud. Natukene niisutas aga paari tunni möödudes tuli uuesti kreemituub kätte võtta ja määrimist korrata. Mida päev edasi, seda hullemaks olukord muutus. Laik näos muutus suuremaks, kuivemaks ja hakkas vaikselt lõhenema. Mina muutusin aia murelikumaks, sest mul polnud aimugi millega võiks tegemist olla. Nii ma seda laiku kreemitasin, päevast-päeva kuniks avastasin, et need laigud hakkavad tekkima üle kogu keha. 

Mind muutis antud olukord väga murelikuks ja ma võtsin ühendust perearstiga. Tema ütles, et tegemist on atoopilise dermatiidiga ja määrigu ma julgelt edasi. Naha niisutamine on tähtis ja küll see ühel hetkel ise taandub. Sipu oli juba 3 kuud vana aga taandumismärke see ei näidanud. Läks hoopis hullemaks. Laikudega olid kaetud tuharad, kõht, selg, käed ja muidugi ei saa unustada suurt punast latakat mis ta nägu kattis. Mina muudkui määrisin ja niisutasin nahka aga kasu polnud sellest mitte midagi! Lõpuks helistasin TÜK-i ja küsisin esimest tasulist aega nahaarstile. Minu õnneks oli keegi just oma ajast loobunud ja me saime selle endale. Pidime ainult 5 päeva oma visiiti ootama.

Nahaarstile minnes ei osanud ma eriti midagi oodata. Mitte keegi ei teadnud kas Rota kutsus atoopilise dermatiidi esile, oli tegemist lihtsalt mõne allergilise reaktsiooniga või midagi kolmandat. Siput uuriti, puuriti ja lõpuks 2 kuud hiljem saime teada, et Sipu atoopiline dermatiit on Rotavaktsiini tüsistus. Tore! Mu sisetunne karjus sees ja ma ei kuulanud seda. Nüüd olime me siin ja kõik minu pärast. Isegi infolehes on see kirjas, et Rotavaktsiin võib esile kutsuda dermatiidi.

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/rotarix-epar-product-information_et.pdf

Raviks sai Sipu  haigushoo avaldumisel 1x päevas Advantani hormoonkreemi ja baaskreemiks määrati 4x päevas Dexeryl. Hormoonkreemi võisime maksimaalselt kasutada nädal aega järjest, mitte kauem. Minu ahastus kasvas veel rohkem kui nädal peale kreemi kasutamist näitas AD ainult pisikesi taandumismärke. Arstiga ühendust võttes sain ülesandeks kreemitada Siput edaspidi 2x päevas ja kuni 10 päeva.

AD peale 8 päeva hormoonkreemiga määrimist ja see on veel leebe näide!

Sellest kõigest on möödas juba päris palju aega aga seda kuidas ma lihtsalt lahinal nutsin, ei unusta ma kunagi, sest see oli õudne. Õudne oli kreemitada oma väikest inimest hormoonkreemiga mis tegi talle nii palju haiget, et ta lausa nuttis käes. Valus oli näha, et vaatamata pingutustele ei tahtnud AD taanduda. Tuleviku ees oli paras õud juba tekkinud, sest äkki ta ei kasvagi sellest välja? See faas oli raske. Tihti oligi nii, et Sipu sai 10 päeva hormoonkreemiga ravi ja peale lõpetamist umbes 7 päeva pärast lõi see kõik jälle välja ja kõik hakkas otsast pihta. Meie puhul suvi ei töötanud. Paljud rääkisid, et suvi mõjub nahale hästi aga meile ei mõjunud, vaata, et tegi hullemaks. Samas mis kindlasti ähtavalt asja leevendas, oli mõni tund mere ääres. Ma mäletan kui me läksime Saaremaale ja olime seal 4 päeva, koju tulime täiesti puhta ja ilusa nahaga. Kodus olles aga kogus AD uued tuurid üles ja pääsu sellest polnud.

Ühel hetkel otsustasin proovida baaskreemina palju kiidetud Eucerin atopic kehakreemi mis oli lubatud ka beebidele. Enne seda proovisin erinevaid brände aga ükski neist Sipule ei sobinud (nt. babe, bioderma, dexeryl, lumi jne). Peale selle kreemi kasutamist tundsin ma kohe vahe ära. See tõmbas naha nii pehmeks ja oli aru saada, et see reaalselt niisutab. Nädal aega kasutasime ja AD tõmbas nii ilusti tagasi. Sellest sai meie suur lemmik ja vahet pidamata kasutasime seda pea pool aastat.

Tänaseks, pea aasta hiljem on olemine selline, et Sipu on peaaegu AD-st välja kasvanud ja mul on selle üle nii hea meel. Muidugi on nahk iseenesest hormoonkreemi pidevast kasutamisest kahjustunud aga see oli lihtsalt vältimatu. Kahjustus väljendub selles, et nahk on natukene karedam ja toonilt selline hele lõheroosa. Iseenesest see kergesti välja ei paista, sa pead teadma, et need seal on, siis oskad katsuda ja näha.

See faas oli meie elus väga raske, sest lisaks kreemitamisele pidid sa väga hoolikalt vaatama millega sa oma lapse pesu pesed, mida sa talle selga paned, et ta ei higistaks jne. AD ümber käis kogu aeg üks ''tants ja trall''. Paras proovile panek.

Nüüd kus oli aeg Tirts ära vaktsineerida, siis ma mõtlesin, et teist korda ma sellist tralli läbi ei suuda teha. Teist korda ma oma lapsele haiget teha ei taha ja ei teegi. Enne oma otsust konsulteerisin veel asja üle lastearstiga kes arvas, et see pole tõesti riski väärt (juba Sipu AD-sse haigestumine tõstab tõenäosust Tirtsu haigestumist AD-sse), eriti kui vanem laps ei käi suurtes laste seltskondades (Sipu läheb alles augustis lasteaeda). On väga tõenäoline, et Tirts oleks endale samuti AD skoorinud. Risk pidi olema eriti suur nendel lastel kelle suguvõsas esineb erinevaid allergiaid ja astmat. Mul on allergia, Müraka nooremal vennal on allergia, mu õel on astma. Seega mida me siin ikka mõtleme.

Rotaviirust pidavat olema mitu erinevat tüve ja kõigi eest vaktsiin ei kaitse. Seega on juba see omamoodi õnnemäng kas sa saad selle tüvega viiruse mille vastu vaktsineeritud oled või mitte. 

Peale mitme tüve oli mängus see, et vaktsiini tõhusus langeb peale 12. elukuud drastiliselt. Seega kõige tähtsam ongi Tirtsu hoida just 1. eluaastal. Nagu ma juba mainisin, siis me ei liigu suurtes laste seltskondades ja ma siiralt loodan, et me suudame sellest Rotast kuidagi hoiduda. 

Kas teie laps on saanud Rotavaktsiini? Kas oli tüsistusi või ei?

12 kommentaari

 1. Me samuti ei teinud oma lapsele rotat. Imetamisnõustajast sõbranna tõi välja, et praktiliselt kõigil lastel on pärast selle saamist mingid kõrvaltoimed. Seda enam, et levinumad pidid olema praeguseks hetkeks Rota-tüved, mille vastu vaktsiin nagunii kaitset ei anna. Väga rahul selle otsusega :).

  VastaKustuta
 2. Mul esimene laps põdes Rota läbi, kui oli alla aasta.See haigus on julm, lapsel tõesti miski sees ei püsinud ja iga lonks vett lihtsalt purskus välja. Sama ka kõhulahtisusega. Sel ajal veel rota-vaktsiin riiklikus kavas polnud ja seega me seda ka ei saanud/ei lasknud teha. Kust siis selle haiguse laps külge sai, ei tea, sest ka kuskil lasteseltskondades ei käinud tol ajal. Nüüd kaks last veel sünnitanud ja nemad mõlemad vaktsiini saanud ja mingeid tüsistusi polnud õnneks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nii tore, et teistel lastel tüsistusi ei tekkinud 🙂

   Kustuta
 3. Oi, ma tean mis sa tunned :( Minu lapsel tekkis samuti peale vaktsiini dermatiit. Suured punased latakad olid igal pool. Isegi peas, kaela peal jne. Laps ei maganud, sest see kõik ju sügeles ja tegi piina. Laps hetkel 8 aastane ja aeg ajalt lööb ikka välja. Eriti just käte painutuskohtadel ja põskedel.7aastaselt sai ka vaktsiini. Peale seda tekkis nõgestõbi mis kestis terve suve. Ükski kreem ei aidanud. Iga päevaga tekkis kuppusid juurde. Kohutav kogemus. Kohe sündimas uus laps ja ma nii kardan neid vaktsiine ;/ Eitea kas julgen üldse midagi lasta teha. :(

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Issand, nii kurb :( Ma kuulnud, et need kes raskemaid tüsistusi saavad on iga asjaga suurema löögi all peale vaktsiini ehk muud riskid kohe tõusevad

   Kustuta
 4. Esimese lapse ajal veel ei olnud rotavaktsiin riiklikus kavas. Teisega oli, lasin teha aga õnneks küll midagi nii drastilist ei juhtunud, kuid siiski jäi mind kripeldama ja kahtlesin kas lasen ülejäänud süstid teha. Nüüd uus beebi tulemas ja juba ette olen mõelnud, et seda rotat kindlasti teha ei lase. Loodetavasti ei tulw sellest perearstiga probleemi, kui keeldun.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Meil õnneks on mõistlik perearst selle kindla vaktsiini kohalt. Oli üsna toetav kui ütlesime, et Tirtsule seda teha ei lase.

   Kustuta
 5. Kui sa selle postituse kirjutasid siis oli pojal ainult kõht korrast ära, aga praegu tundub, et on samuti atoopoline dermatiit- põsed ja ringkere on täitsa punased. Vaatasin võrdluseks pilte ka ja olen kindel, et see on see. Vot ise ei oleks selle peale tulnud
  sest esimesel lapsel polnud midagi, seega aitäh selle postituse eest!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oii, kaua vaktsiinist möödas on? 😕
   See on jah see vaktsiin mille tüsistuste esinemisoht on nii 50:50. Täielik õnnemäng! Õudukas.

   Kustuta
  2. Laps sai jaanuari lõpus teise doosi ehk siis umbes kuu on möödas, aga ca 1,5 nädalat peale vaktsiini lõi see välja. Alguses oli väike laik kaela peal, aga arvasin, et äkki see on sellest, et poisil ila jookseb ja bodi kaelus on märg. Selle peale hakkasin koheselt kasutama ka neid ilasalle. Paraku olukord läks aina hullemaks. Pereõde arvas telefoni vestluse alusel (ilma last nägemata), et tegemist on vast allergiaga ja küllap olen ise midagi sisse söönud, mis lapsele ei sobi. Kusjuures kõht pole lapsel ka veel korras, aga eks vaatame, kas probiootikumide kuur aitab.

   Kustuta
  3. Jaa, Sipul lõi umbes samal ajal AD välja. Meil algul arstid üritasid vaktsiini pealt süüd ära veeretada, räägiti, et see on tavaline kui 2 kuuvanusel lapsel AD välja lööb. No ei ole! Ei tea mina kedagi kellel oleks see nii-öelda lambist välja löönud. Me tegime ka hästi pikalt probiootikumi ravikuuri (Biolatte boulardiiga), aitas vähe, lõpuks tegi aeg oma töö.

   Kustuta